Žena ležící na gauči s horečkou, otírá si nos papírovým kapesníkem, obklopena léky a sklenicí vody, vypadá unaveně a nemocně.

Trápí vás akutní rýma? Jedná se o běžné onemocnění, které způsobuje mnohým z nás nepříjemné pocity, zejména v chřipkovém období. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit rýmy, na co si dát pozor v těhotenství a jak léčit rýmu u dětí a miminek. Vysvětlíme si také, co je to zadní rýma a proč je třeba navštívit lékaře, pokud se u vás objeví žlutozelená rýma.

Akutní nachlazení příznaky

Rýma přichází a odchází během celého roku a nejčastěji se objevuje v zimě. Mezi běžné příznaky nachlazení a rýmy patří:

  • ucpaný nos,
  • výtok z nosu,
  • kýchání,
  • hlen v krku.

Akutní rýmu často doprovází kašel, bolest hlavy a zvýšená teplota. Tento typ rýmy obvykle nezpůsobuje svědění nosu, očí nebo krku, které je spojeno s alergiemi, jako je senná rýma.

Pozor! Pokud se u vás objeví žlutá, zelená nebo žlutozelená rýma, neodkládejte návštěvu lékaře. Výtok zbarvený do těchto odstínů může znamenat závažnou infekci.

Jak se zbavit rymy Akutni nachlazeni priznaky
Jak se zbavit rýmy – Akutní nachlazení příznaky

Jak dlouho trvá rýma

Akutní (nealergická) rýma provázející nachlazení trvá obvykle 3 až 5 dnů.

Jak se zbavit rýmy

Při akutní rýmě a mírném nachlazení nemusíte vždy navštívit lékaře. Pomoci mohou i domácí metody nebo volně prodejné léky. Přečtěte si, co na nachlazení a jak si ulevit od rýmy.

1. Pijte hodně tekutin

Pokud se chcete rychle zbavit rýmy a nachlazení, je důležité pít hodně tekutin. Ideální jsou bylinné čaje, například heřmánkový, mátový, rakytníkový nebo lipový. Dobrou volbou je také obyčejná voda nebo pití ovocných šťáv, které obsahují hodně vitaminů.

Jak se zbavit rymy Pijte hodne tekutin
Jak se zbavit rýmy – Pijte hodně tekutin

2. Zkuste napařování

V hrnci zahřejte přibližně 2 litry vody. Když je voda horká, odstavte ji z ohně a kápněte do ní 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje. Můžete také přidat mořskou sůl. Přikryjte si hlavu ručníkem, zavřete oči a nakloňte se k hrnci. Začněte vdechovat páru, abyste uvolnili dutiny a rozproudili hlen.

3. Použijte nosný sprej

Nosní spreje snižují otok nosní sliznice a usnadňují tak dýchání. Vyberte si jemný sprej, který nedráždí sliznici, a používejte ho 3 až 5krát denně podle potřeby. Když rýma trochu ustoupí, přestaňte sprej používat, abyste si nevytvořili závislost. Pokud rýma trvá déle než 5 dní, obraťte se na svého lékaře a poraďte se s ním o další léčbě.

Jak se zbavit rymy Pouzijte nosny sprej
Jak se zbavit rýmy – Použijte nosný sprej

Co je zadní rýma?

Termín zadní rýma označuje zánět horních cest dýchacích a nosohltanu. Mezi příznaky zadní rýmy patří ucpaný nos, neschopnost smrkat, tlak v dutinách, potíže s dýcháním a bolesti hlavy. Tento typ se často vyskytuje u neléčené rýmy s dlouhodobým průběhem. Zadní rýmu poznáte podle toho, že se nemůžete vysmrkat nebo se vám to dělá obtížně.

Jak se zbavit zadní rýmy

Při léčbě zadní rýmy je především nutné zředit hlen, díky čemuž budete moci smrkat. Navštivte lékaře, který vám předepíše vhodné přípravky nebo antibiotika. Kromě léků je dobré zvlhčovat vzduch, napařovat a používat éterické oleje v rámci aromaterapie.

Jak se zbavit rymy Zadni ryma
Jak se zbavit rýmy – Zadní rýma

Co je alergická rýma (senná rýma)?

Alergická rýma neboli senná rýma je alergická reakce na alergeny nacházející se ve vzduchu. Sennou rýmu způsobuje několik alergenů, například roztoči, plísně, pyly stromů a rostlin nebo zvířecí chlupy. Na rozdíl od rýmy při nachlazení se u senné rýmy často objevují příznaky, jako je svědění nosu, krku a očí.

Léčbu senné rýmy je třeba konzultovat s alergologem, který vám předepíše vhodné léky ve formě tablet, tekutin, nosních sprejů, inhalátorů nebo očních kapek. Pro léčbu senné rýmy se nejčastěji používají:

  • antihistaminika,
  • lokální kortikosteroidy,
  • oční kapky s levokabastinem.
Jak se zbavit rymy Alergicka ryma senna ryma
Jak se zbavit rýmy – Alergická rýma (senná rýma)

Rýma u miminka

Pokud má vaše miminko rýmu, musíte zajistit, aby optimálně dýchalo. Ujistěte se, že má kojenec v postýlce a v kočárku hlavičku na vyvýšeném místě. Ke snadnějšímu dýchání přispěje také zvlhčování vzduchu v místnosti. Ideální jsou zvlhčovače vzduchu a difuzéry, v zimě stačí přehodit mokrou plenu přes radiátor.

Pokud se objeví rýma u novorozence do 6 měsíců, není vhodné používat hypertonický solný roztok. U starších dětí jsou však tyto roztoky bezpečné.

Výborným pomocníkem při léčbě akutní rýmy u miminka je nosní odsávačka. Dávejte však pozor, abyste to s odsáváním nepřehnali. Například vodnatá rýma obvykle nezpůsobuje miminku problémy s dýcháním, takže není třeba odsávat soplíky. Příliš časté odsávání by mohlo způsobit otok nebo zduření.

Jak se zbavit rymy Ryma u miminka
Jak se zbavit rýmy – Rýma u miminka

Rýma u dětí

Rýma u dětí je obvykle způsobena nachlazením. Stejně jako u dospělých se léčba akutní rýmy u dětí liší od léčby alergické rýmy. Vhodné jsou zejména izotonické nebo hypertonické solné roztoky. Při rýmě u dětí se poraďte s lékařem, který vám doporučí lék vhodný pro vaše dítě v závislosti na věku. Pomůže také napařování a zvýšený příjem tekutin.

Pokud se u dítěte objeví zelený soplík, je důležité navštívit lékaře. Zelená rýma u dětí je obvykle způsobena závažnou infekcí a její léčbu by měl posoudit odborník. Na závažnou bakteriální infekci může kromě zelené rýmy poukazovat i žlutozelená rýma.

Jak se zbavit rymy Ryma u deti
Jak se zbavit rýmy – Rýma u dětí

Nachlazení v těhotenství: Na co si dát pozor?

Nachlazení v těhotenství je poměrně běžné a setkává se s ním téměř každá budoucí maminka. Vedlejším příznakem je často rýma v těhotenství, ke které je třeba v tomto období přistupovat velmi opatrně.

Pokud je žena těhotná a má rýmu, měla by se vyvarovat používání nosních sprejů. Pokud vám rýma v těhotenství způsobuje potíže s dýcháním, je nutné poradit se o vhodné léčbě s lékařem. Některé spreje s mořskou solí by měly být relativně bezpečné i pro těhotné ženy.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama