Lékař vyšetřuje hrdlo mladé ženy, což je častý postup při hledání příznaků zánětu průdušek nebo jiných respiračních onemocnění.

Namáhavý dráždivý kašel, pálení v krku, bolest a chrapot v hrudi, zvýšená teplota. Zánět průdušek neboli odborně bronchitida potrápí s příchodem chladného počasí imunitu mnoha dětí i dospělých. Jedná se o poměrně časté onemocnění dolních cest dýchacích, které však není radno podceňovat. Jak ji poznat, na co si dát pozor a co vám pomůže infekci překonat, se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to zánět průdušek

Zánět průdušek je respirační, nejčastěji virové, zřídka bakteriální nebo kvasinkové onemocnění. Postihuje dolní cesty dýchací, konkrétně průdušky (bronchioly) – odtud název bronchitida. Protože průdušky vstupují přímo do plic, je velmi důležitá včasná a správná léčba. Pokud se onemocnění zanedbá, hrozí vznik zápalu plic.

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida často následuje po onemocnění horních cest dýchacích a bolestech v krku. Po několika dnech nachlazení se přidává silný kašel doprovázený bolestí, chrapotem nebo pískáním v hrudníku a horečkou. Namáhavý dráždivý kašel se postupně mění ve vlhký, produktivní kašel. Akutní bronchitida je obvykle způsobena viry nebo bakteriemi.

Chronická bronchitida

K rozvoji chronické bronchitidy může dojít po často se opakující akutní bronchitidě nebo vlivem vnějších faktorů. Onemocnění chronifikuje podrážděním průdušek cigaretovým kouřem nebo pobytem v prašném prostředí. Výsledkem je dlouhodobý produktivní kašel, dušnost a zvýšená únava.

Muž si sahá na krk, což může signalizovat bolest v krku nebo obtíže s polykáním spojené s chronickou bronchitidou.

Zánět průdušek – příznaky

Mezi nejčastější příznaky bronchitidy patří:

  • silný kašel,
  • bolest průdušek,
  • horečka,
  • dušnost,
  • bolest v krku,
  • celková únava a slabost.

Ačkoli je onemocnění často doprovázeno horečkami nad 38 ˚C, zvláště u dospělých není neobvyklá zánět průdušek bez teplot. Nepřítomnost horečky tedy nevylučuje infekční onemocnění průdušek.

Zánět průdušek u dětí

U menších dětí je někdy obtížné rozlišit běžné nachlazení s bolestí v krku a zánět průdušek. Varovným signálem pro rodiče by měl být přetrvávající namáhavý kašel, chrapot nebo sípání při dýchání. Při déle trvajícím onemocnění dýchacích cest byste měli s dítětem navštívit lékaře, který poslechem zkontroluje čistotu dýchání.

Malá dívka otevírá ústa, zatímco lékař ji vyšetřuje hrdlo, což je běžná praxe při diagnostice respiračních onemocnění jako je zánět průdušek.

Zánět průdušek – průběh

Nemoc obvykle začíná jako běžné nachlazení s bolestí v krku. Po několika dnech se objeví silný dráždivý kašel doprovázený bolestí v hrudníku nebo zvýšenou teplotou. Kašel se pak stává produktivním, přičemž nemocná osoba s námahou vykašlává bílý, žlutý nebo žlutozelený hlen.

Jak dlouho trvá zánět průdušek

Akutní bronchitida se obvykle rozvíjí po 3-4 dnech nachlazení a kašel může přetrvávat dalších 10 dní.

Zánět průdušek – nakažlivost

Bohužel je zánět průdušek nakažlivý. Šíří se kapénkovou infekcí a nakažlivost onemocnění je poměrně vysoká. Nemocný by proto měl být držen v izolaci nebo by se při kontaktu s ním měla používat ochrana dýchacích cest (rouška, respirátor).

Žena s modrou ochrannou maskou na obličeji sahá si na hrdlo, známka možného bolestivého hrdla nebo obtíží s dýcháním.

Jak rychle vyléčit průdušky (bez antibiotik)

Pokud se jedná o virové onemocnění, postačí léčba zaměřená na zmírnění příznaků probíhající infekce. Obvykle vám lékař doporučí léky proti kašli. U suchého dráždivého kašle se používají antitusika, u vlhkého tzv. expektorancia na podporu vykašlávání.

Vhodné jsou také léky proti horečce a bolesti hlavy nebo případně lokální prostředky na zmírnění zánětů a bolestí v krku. Pomoci mohou také vitamínové doplňky na podporu imunity. Zásadní je klidový režim a dostatečný příjem tekutin.

Pozor! Antibiotická léčba by měla být zahájena pouze v případě bakteriální infekce.

Zánět průdušek – domácí léčba: Babské rady na průdušky

Domácí léčba bronchitidy může urychlit a zmírnit průběh onemocnění. Přestože babské rady typu „co na průdušky“ vycházejí z časem ověřených receptů, doporučujeme je volit spíše jako doplňkovou terapii k prostředkům doporučeným lékaři.

Muž sedící na posteli, drží se za hrudník a kašle, což naznačuje bolest v hrudníku nebo problémy s dýcháním spojené se zánětem průdušek.

Teplý zábal na průdušky

Velmi účinným domácím lékem na průdušky je obklad s jezevčí mastí. Mast lehce zahřejte, naneste na ubrousek nebo gázu, přiložte na hrudník a nechte působit. Jako náhradu můžete použít také sádlo, máslo nebo olejový zábal na průdušky.

Medový domácí zábal na průdušky

Pokud máte doma med přímo od včelaře, dobře vám poslouží při bronchitidě jako domácí léčba. Přidejte do něj trochu mouky a olivového oleje, smíchejte ho do kaše a naneste na gázu nebo ubrousek. Přiložte na hrudník a přikryjte plenou nebo obvazem, aby se průdušky zahřály.

Cibulový zábal na průdušky

Cibuli najdete v každé kuchyni. Nastrouhejte ji, přidejte lžíci vinného octa, mouku a olivový olej. Smícháme kaši, kterou použijeme podobně jako medový zábal.

Francovka na průdušky

Často opomíjený alkoholový roztok s přírodními rostlinnými éterickými oleji vám také může pomoci při léčbě onemocnění dýchacích cest, včetně zánětu průdušek. Přidáním francovky do teplé vody si připravte kloktadlo nebo inhalační roztok. Aplikaci opakujte několikrát denně. Uleví vám od dušnosti, námahového kašle a odkašlávání.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama