Boho styl bydlení – 11 inspirativních typů jak si zařídit bydlení v tomto stylu

,
Jasně modrá stěna obývacího pokoje v boho stylu s dřevěným nábytkem, barevnými textiliemi a dekoracemi s rostlinnými motivy.

Boho styl bydlení je absolutně nekonvenční a je pravým opakem minimalismu. Svou zlatou éru měl v období hippies a u lidí, kteří žili kočovným způsobem života. Tito lidé si ze svých cest vždy pořizovali kusy nábytků, oblečení a doplňků nejrůznějších barev a textur. Tak vznikl bohémský styl nejenom v bydlení, ale i v životní filozofii. Sesbírali jsme pro vás 11 tipů jak si zařídit své obydlí v boho stylu.

1. Přidejte textury

První věc, která pomůže obydlí dodat styl boho je přidání textur. Boho obydlí jsou vždy plné textur. Ale co to znamená přidat textury? Jsou to věci, na které si rádi sáhnete při nakupování pro jejich texturu. Hledejte různé jutové koše, macramé závěsy, pletené lustry, kusy nábytku, které jsou vyrobeny z různých materiálů, věci vyrobeny z kůže, kamene(betonu). Pro přidání textury se skvěle hodí různé deky, polštáře, všechno co ve vás evokuje příjemné pocity a má různé textury.

Interiér v boho stylu s výraznou modrou stěnou, vzorovanými textiliemi, ratanovým lustr, a dekorativními prvky jako jsou polštáře, rostliny, a obrazy.

2. Sezení nízko nad zemí

Obydlí v boho stylu jsou hlavne o relaxu, pohodlí, posezení a zábava s přáteli. Sezení nízko u země bude vždy vzbuzovat u návštěvy pocit uvolnění. Při nákupu sezení hledejte polštáře na sezení, různé pufy v marockém stylu. Použít můžete i několik koberců naskládaných na zemi na sebe, doplněných o polštáře, na kterých bude vaše návštěva chtít sedět.

To samé platí i o zbytku nábytku. Typické sezení u země doplňte o nízký konferenční stolek a nízkou pohovku. To samé platí při zařizování ložnice. Zvolte nízkou postel, nebo položte na zem jenom matraci bez rámu postele. Na postel nakládejte polštáře různých barev, vzorů a textur. Na zeď zavěste barevný obraz, tapiserii nebo lapač snů.

Boho styl obývák

3. Vyhněte se tmavým barvám nábytku

Pokud možno vyhněte se tmavým barvám nábytku, které možná vypadají dobře v moderním bydlení, ale v boho stylu je lepší jít cestou spíše světlých odstínů nábytku. Pokud se vám ale tmavý kus nábytku, nebo dekorace i přesto líbí a chcete ho mít v pokoji, zvole si jeden kus, který umístíte do prostoru.

4. Přidejte rostliny- čím více, tím lépe

Pro dosažení toho pravého boho looku, určitě přidejte co nejvíc rostlin. Každá místnost zařízená v boho stylu by měla mít hned několik rostlin. Rostliny dodají prostoru úžasný pocit sblížení s přírodou. Navíc místnost rozjasní přírodními barvami a dodají čerstvost. Pokud vám to místnost umožňuje přidejte vícero způsobů vysazení rostlin.

Skvěle se hodí rostliny v květináči i v závěsných nádobách, které budou vyset ze stropu. Navíc můžete zvolit květináče nejrůznějších barev a textur, od keramických, až po pletené. Květináče jsou skvělým způsobem jak váš boho styl povýšit na vyšší úroveň. Můžete použít například typické kaktusy, palmy nebo jiné exotické rostliny, které vám klima vašeho obydlí dovolí.

Boho styl rostliny

5. Osvětlení místnosti

Dalším elementem, který vám pomůže k dosažení toho pravého boho stylu je osvětlení. Využijte vícero druhů zdrojů světla, podobně jako je tomu například ve skandinávském stylu. Jedno stropné osvětlení není dostatečné. Použijte co nejvíce zdrojů jako například stolní lampy, lampióny, závěsné světla, lucerny, svíčky. Hledejte osvětlení, které má v sobě zakomponován přírodní materiál, ať už v podobě pleteného- ratanového stínidla nebo dřevěného prvku.

6. Koberce, koberečky, rohože

Koberce do boho stylu právem patři. Dodají místnosti barvu, texturu a vzory. Hledejte barevné koberce v marockém nebo v perském stylu. Vrstvení koberců může být i dobrým řešením v otázce financí. V případě, že máte velikou místnost jsou menší koberce mnohem levnější variantou, než jeden velký kus.

Koberce můžete postupně navrstvit abyste pokryly co největší plochu podlahy. Dalším způsobem jak ušetřit je koupit levnější koberec, ten použít jako podklad a na něj položit kvalitnější vzorovaný koberec.

Boho styl sezení

7. Použijte vzorované materiály

Dalším typickým elementem pro boho styl jsou vzory. Použít lze vzory například na polštářích , nebo můžete mít vzorovanou celou místnost, od koberců, přes deky, až po obrazy na zdech. Jednou věcí, které by ste měli věnovat pozornost je vybrat si dvě, až tři barvy ve kterých vzory budete hledat. Pokud si nejste jistí, začněte například u povlečení postele. Vyberte si dvě oblíbené barvy jako zlatou a fialovou, nebo modrou a zelenou, nebo jakékoliv dvě až tři barvy, které máte rádi a v těchto barevných kombinacích hledejte vzorované doplňky.

V místnosti je dobré mít místo, které zařídíte v neutrálnějších barvách, aby si vaše oči odpočinuly. Pokud máte nad postelí nádherně barevnou tapisérii, zvolte povlečení postele v neutrálnějších barvách, aby vaše oči měli místo na zklidnění.

Boho styl textury

8. Přidejte alespoň jeden vintage kus nábytku

Při zařizování obývacího pokoje ve stylu boho, zkuste najít alespoň jeden kus vintage nábytku. Může to být křeslo, komoda, nebo klidně malý konferenční stolík. Vintage styl si skvěle rozumí s boho stylem a zajistí přidání charakteru a osobitosti do místnosti.

9. Přidejte výrazně barevný prvek

Dalším krokem je přidání výrazné barvy do prostoru. Boho styl není sterilní, je to styl plný zábavy, světla a barev. Můžete například natřít vstupní dveře na výraznou tyrkysovou nebo žlutou, nebo natřete barevně židle u stolu, nejlépe každou na jinou barvu.

10. Důležitá je vůně domova

Náš další typ není až tak o dekorování jako o vytvoření příjemné atmosféry domova. Vůně je důležitým prvkem a neměla by se podceňovat. Nikdo nechce doma cítit smaženou rybu ze včerejší večeře. Vsaďte na difuzory, vonné svíčky a osvěžovače. Výběr té správné vůně záleží na vašich osobních preferencích.

11. Do interiéru přidejte věci, které jste si zamilovali

Posledním tipem je přidání věcí, které jste si v průběhu let zamilovali. Ať už jsou to věci, které jste si koupili na dovolené, nebo věci, co vám padli do oka při procházení bazarů. Pro jakýkoliv styl bydlení platí, že se chcete obklopit věcmi, které máte rádi. V boho stylu to platí dvojnásobně a navíc si zde můžete dovolit vystavit prakticky cokoliv, co je vám milé.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine