Obývací pokoj s industriálním nádechem, zahrnuje pohovku v barvě karamelu, regály s knihami a dekoracemi, betonové a cihlové stěny s černými závěsnými lampami a velkým kulatým nástěnným hodinám.

Jeho originalita z továrenského prostředí zaujme hned na první pohled. Hledáte inspiraci pro bydlení v tomto stylu? Pokud vlastníte industriální nemovitost, máte výhodu. Pro ty z nás, kteří takové štěstí nemáme, musí postačit i „obyčejný dům“ ,nebo větší byt. Sepsali jsme pro vás klíčové elementy, které vašemu bydlení dodají ten pravý a originální industriální styl bydlení.

Základní prvky industriálního bydlení

Velice osobitý styl bydlení, který není pro každého. Otevřené prostory s výjimkou prostor ložnice a koupelny, odhalené zdi na cihlu, nebo panel. Nejpoužívanější materiály jsou kov, sklo, dřevo, beton, kůže.

Hodí se spíše pro staré mládence, nebo bezdětné páry. Těžko si představit takto zařízený dům plný dětí. To samé platí ve smyslu prostoru. Jen těžko si představit zařízenou garsoniéru v industriálním stylu. Industriální styl bydlení vyžaduje otevřený prostor bez zbytečných příček a zdí.

Industriální styl
Industriální styl

Prostory

Typické jsou veliké prosklené tabule, nebo okna s kovovým rámem bez záclon a závěsů. K oknům lze umístit rostlinu pro kontrast a „rozbití“ tmavých barev. Pro dosažení co nejautentičtějšího pocitu, že se nacházíte v bývalé továrně nebo kovářské dílně, je potřeba zachovat co nejvíc otevřené prostory. Bezpochyby jsou zde propojeny místnosti jako kuchyň a obývák spolu s předsíní a vstupní částí do obydlí.

Výjimku tvoří část na spaní, kde se soukromý prostor povoluje. Ložnice bývá oddělena například betonovou zdí, nebo prosklenou stěnou s kovovým rámem. Pravidlo soukromí platí i v případě koupelny, kde se alespoň částečně musí ponechat soukromí. To lze docílit opět například posuvnými dveřmi s prvkami z kovu nebo skla, případně dřeva.

Všechno přiznejte

V industriálním stylu chcete nechat přiznané vše, co byste v jiném stylu bydlení chtěli mít zakryté. Výborným příkladem jsou odpadní trubky, prvky topení. Zdi opracované na cihlu, či panel, pečlivě zakonzervované se zachováním důrazu na syrovost. Staré dřevěné trámy, případně krokve vedoucí napříč celým prostorem.

Industriální styl garsonka
Industriální styl – Všechno přiznejte

Industriální kuchyně

V industriálním stylu kuchyně není samostatná místnost, nýbrž část obydlí vyhrazena vaření. Převládají prvky jako nahrubo opracované dřevo, leštěný beton v podobě pracovní desky, podlahy nebo betonové zdi za kuchyňskou linkou.

Kovové prvky, police, regál na uskladnění potravin, nebo stropní světlo s kovovým elementem. Držet by jste se měli odstínu barev šedé, antracitové, nebo odstínů barvy dřeva. Důležité je držet se myšlenky minimalismu a prostor přiliž nezaplňovat.

Industriální kuchyně
Industriální styl – kuchyně

Industriální obývák

Stejně jako v kuchyni i v industriálním obýváku budou dominovat tmavší barevné kombinace podlah i zdí, ale v kontrastu s přírodní barvou sedací soupravy, nebo konferenčního stolku. I zde platí abychom se nesnažili zakrýt stavební prvky jako trubky topení, případně vyzděné zdi z cihel nebo různých stavebních materiálů.

Pro upoutání pozornosti vystavte do místnosti jeden dominantnější prvek, například motorku, nebo elektrickou kytaru. Věnujte mu náležité místo s dobrým osvětlením a dejte tak najevo každému, kdo k vám zavítá, že právě tento kus je pro vás důležitý.

Industriální styl obývák
Industriální styl – obývací pokoj

Industriální koupelna

V koupelně by také měli převládat nanejvýš tři barvy, ideálně šedá, bílá a antracitová, nebo černá. I zde by měl dominovat minimalismus a koupelna by měla působit dojmem čisté a uhlazené místnosti. Zaměřte se na detaily. Na podlahu můžete zvolit keramickou dlažbu v odstínech zmíněných barev nebo vzorovanou dlažbu z mramoru nebo použít kamenný obklad jako základ pro zeď s vanou nebo zrcadlem.

Na výběru vhodného osvětlení záleží

Jedním z prvků, na které byste se měli zaměřit při zařizování obydlí v industriálním stylu je osvětlení. Vybírejte ty, které jsou zajímavé nejenom tvarem, ale hodí se k vašemu stylu. Můžete použít staré tovární osvětlení, kovové lampy se dřevěnými podstavci, nebo jenom zajímavé visící zářivky. Hodí se jak volně stojící lampy, tak i závěsné osvětlení. Volit můžete i neonové nápisy s vhodným sloganem

Dekorace

To, že je industriální styl minimalistický neznamená, že ho nemusíme dotvořit dekoracemi. Vše samozřejmě s mírou. Důležité je zvolit dekorace v barevných odstínech, které převládají v místnosti, nebo v celkovém prostoru.

Svoje místo mají v industriálním stylu také rostliny. Je to možná překvapivé, ale právě rostliny dodají prostoru potřebnou barvu a kontrast ve srovnání s ostatními prvky místnosti. Vyhnout byste se ale měli příliš barevným rostlinám. Rostlinám vyhraďte místo v místnosti tak, aby působili jako oáza. Vícero rostlin na jednom místě umocní pocit, že v tom bytě opravdu žijete a neslouží jenom jako staromládenecké doupě.

Industriální byt

Foto: shutterstock.com

Reklama