Jedním z nejlepších způsobů, jak snížit cholesterol, je omezit potraviny, které ho zvyšují. Mezi ně patří například tučné maso, máslo nebo sladkosti. Pomoci může také cvičení, omezení stresu nebo bylinky na cholesterol. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, co snižuje cholesterol, jaké jsou jeho optimální hodnoty a za jak dlouho se sníží cholesterol.
Co je cholesterol?
Cholesterol je tuková látka, která se nachází ve všech našich buňkách a plní v těle mnoho důležitých funkcí. Je potřebný při tvorbě steroidních hormonů, podporuje tvorbu žluči v játrech a pomáhá regenerovat tkáně. Putuje krevním oběhem spojený s bílkovinami, které nazýváme lipoproteiny.
Abychom ještě lépe pochopili, co je cholesterol a jaké typy známe, vysvětlíme si, co znamenají zkratky HDL a LDL, které s nimi souvisejí.
HDL cholesterol high-density lipoprotein)
Tento typ cholesterolu se označuje jako dobrý cholesterol. Pomáhá odstraňovat špatný cholesterol z krevního oběhu a odvádí ho zpět do jater. Lidé s vyšší hladinou HDL cholesterolu mají obecně nižší riziko srdečních onemocnění.
LDL cholesterol (low-density lipoprotein)
Tento druh cholesterolu jsme si zvykli označovat jako špatný cholesterol. Časem se může hromadit ve stěnách cév a zužovat jejich průchod. Pokud je ho v krvi hodně, vytvoří sraženinu, která uvízne v cévách a způsobí infarkt nebo mrtvici.
Kromě HDL a LDL cholesterolu bychom se měli zajímat také o triglyceridy – tuky přijaté z potravy, známé také jako neutrální tuky. Některé z nich tělo přeměňuje na okamžitou energii, ale při nízkém výdeji je ukládá do zásoby. Spolu s LDL cholesterolem pak tvoří nebezpečný plak, který ucpává cévy.
Hodnoty cholesterolu u dospělých
Nízké, optimální a zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů jsou uvedeny níže. Všechny jednotky jsou mg/dl.
Celkové cholesterol hodnoty
- Normální hladina cholesterolu – méně než 200 mg/dl
- Zvýšený cholesterol – 200 až 239 mg/dl
- Vysoký cholesterol – 240 mg/dl nebo více
HDL cholesterol hodnoty
- Normální hladina HDL cholesterolu – 40 mg/dl a více u mužů, 50 mg/dl a více u žen
- HDL nízký cholesterol – méně než 40 mg/dl
LDL cholesterol hodnoty
- Normální hladina LDL cholesterolu – méně než 100 mg/dl
- LDL zvýšený cholesterol – 100 až 149 mg/dl
- LDL vysoký cholesterol – 140 mg/dl a více
Triglyceridy hodnoty
- Normální hladina triglyceridů – méně než 149 mg/dl
- Triglyceridy zvýšená hodnota – 150 až 199 mg/dl
- Triglyceridy vysoká hodnota – 200 mg/dl a více
Hodnoty cholesterolu u dětí
U dětí se zdravým životním stylem je riziko vysoké hladiny cholesterolu nižší. Děti s rizikovými faktory v rodinné anamnéze by měly být preventivně vyšetřeny.
Celkové cholesterol hodnoty
- Normální hladina cholesterolu – 170 mg/dl nebo méně
- Zvýšený cholesterol – 170 až 199 mg/dl
- Vysoký cholesterol – 200 mg/dl nebo více
HDL cholesterol hodnoty
- Normální hladina HDL cholesterolu – více než 45 mg/dl
- HDL nízký cholesterol – méně než 40 mg/dl
LDL cholesterol hodnoty
- Normální hladina LDL cholesterolu – méně než 110 mg/dl
- LDL zvýšený cholesterol – 110 až 129 mg/dl
- LDL vysoký cholesterol – 130 mg/dl a více
Triglyceridy hodnoty
- Normální hladina triglyceridů – méně než 75 mg/dl u dětí do 9 let, méně než 90 mg/dl u dětí ve věku 10 až 19 let
- Triglyceridy zvýšená hodnota – 75 až 99 mg/dl u dětí do 9 let, 90 až 129 mg/dl u dětí ve věku 10 až 19 let
- Triglyceridy vysoká hodnota – více než 100 mg/dl u dětí do 9 let, více než 130 mg/dl u dětí ve věku 10 až 19 let
Co zvyšuje cholesterol
Na vzniku vysoké hladiny cholesterolu se podílejí různé faktory, například životní styl a genetika. Toto jsou některé stavy nebo návyky, které zvyšují cholesterol:
- kouření,
- stres,
- pití alkoholu,
- nedostatek pohybu,
- nezdravá strava.
Za jak dlouho se sníží cholesterol
Snížení cholesterolu může trvat dlouho, ale stojí to za to. Primárně byste se měli zaměřit na jeho dlouhodobé snižování, nikoli na rychlá řešení. Někteří lidé zaznamenají zlepšení po změně životního stylu již za několik týdnů. U jiných trvá několik měsíců, než se výrazné změny projeví.
Pokud se zdravý životní styl kombinuje s léky, výsledky se obvykle dostaví ještě rychleji. Léky však ke snížení hladiny cholesterolu dlouhodobě nestačí. Musíte si vytvořit nové návyky, které vás udrží zdravé a vitální.
Jak snížit cholesterol bez léků?
Jediným klíčem k optimálnímu zdraví je dodržování zdravých návyků. Přečtěte si, co snižuje cholesterol efektivně a dlouhodobě, aniž byste museli užívat léky.
Upravte svůj jídelníček
Začneme úpravou jídelníčku, protože to je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak snížit cholesterol. Snažte se omezit konzumaci tučných jídel a potravin, které zvyšují cholesterol. Zejména byste se měli vyhýbat potravinám s nasycenými tuky. Vaše tělo však stále potřebuje tuky. Jezte proto zdravější jídla a potraviny, které obsahují nenasycené tuky.
Toto jsou potraviny, které přispívají ke snížení cholesterolu:
- česnek,
- cibule,
- ovesné vločky,
- artyčoky,
- avokádo,
- rakytník řešetlákový,
- olivy,
- rýže,
- sójové boby,
- zázvor,
- ořechy,
- luštěniny,
- bobuloviny,
- listová zelenina.
Zde je seznam potravin, které zvyšují cholesterol a které je dobré omezit:
- masné výrobky,
- tučné maso,
- máslo,
- sádlo,
- smetana,
- tvrdý sýr,
- koláče,
- sladkosti,
- kokosový olej,
- palmový olej.
Přestaňte kouřit a pít alkohol
Nezdravé návyky, jako je kouření a pití alkoholu, snižují hladinu dobrého HDL cholesterolu, který pomáhá odstraňovat z krevního oběhu špatný LDL cholesterol. Konzumace alkoholu je spojena s vyšší hladinou LDL cholesterolu, proto se ji snažte omezit. Stejný účinek má i kouření. Pokud přestanete kouřit, snížíte po roce riziko srdečních onemocnění až o polovinu.
Cvičte
Mírná aktivita zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a pomáhá spalovat přebytečné tuky přijaté z jídla. Pokud jste začátečník, cvičte alespoň 30 minut denně. Mezi vhodné aktivity patří jízda na kole, plavání nebo běh.
Nemáte čas na cvičení? V tom případě vyměňte výtah za schody a na kratší vzdálenosti raději choďte pěšky, než jezděte autem. I při běžném úklidu můžete spálit spoustu energie. Základem je být co nejaktivnější po celý den.
Pijte čaj na cholesterol
Pravidelné pití čaje z vhodných bylin také pomáhá při snížení cholesterolu. Byliny na cholesterol rozšiřují cévy, ředí krev a obsahují mnoho stopových prvků. Jde například o lípu, čekanku, jinan dvoulaločný, přesličku, řebříček, meduňku nebo levanduli.
Pozor! Užívání bylin je třeba konzultovat se zkušeným bylinkářem nebo lékařem, protože při nadměrném užívání hrozí riziko předávkování.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com