Jak vyvolat porod, když máte po termínu a jak ho urychlit?

Těhotná žena odpočívá na posteli a drží si břicho, což může být spojeno s přípravou na porod.

Přenášíte již několik dní nebo dokonce týdnů a hledáte bezpečné metody na vyvolání porodu? Nebo se chcete dobře připravit a zjistit, jak urychlit porod, který již začal, a podpořit příchod vašeho miminka na svět? Tyto rady, tipy a cvičení na vyvolání porodu vám pomohou snadněji zvládnout narození vašeho miminka. Kromě užitečných rad najdete v článku také příklad, jak může vypadat vyvolání porodu v nemocnici.

Domácí triky, jak vyvolat porod

Existuje mnoho různých způsobů, které budoucí maminky používají k vyvolání porodu. Patří mezi ně například chůze, stimulace bradavek, sex nebo konzumace datlí. V následujících řádcích vám přinášíme výběr těch nejúčinnějších.

Sex

Jedním z důvodů, proč sex může pomoci vyvolat porod, je uvolňování oxytocinu. Oxytocin totiž pomáhá nastartovat děložní kontrakce. Největší množství se ho uvolňuje během orgasmu. Orgasmus vám také může pomoci ke kvalitnějšímu spánku, během kterého načerpáte dostatek sil, abyste mohla přivést na svět své dítě.

Pozor! Sex v posledních týdnech těhotenství je bezpečný, ale nemusí to platit pro všechny budoucí maminky. Proto je lepší poradit se s gynekologem.

Jak vyvolat porod
Jak vyvolat porod – Sex

Stimulace bradavek

Stejně jako pohlavní styk a orgasmus i stimulace bradavek podněcuje uvolňování hormonu oxytocinu, který pomáhá vyvolat děložní stahy a sekreci mléka z prsu. Za účelem vyvolání porodu můžete požádat partnera nebo si sama stimulovat bradavky. Lze také použít odsávačku mateřského mléka, ale první dvě metody jsou příjemnější.

Chůze

Další účinnou a jednoduchou metodou na vyvolání porodu je obyčejná chůze. Díky gravitaci a pohupování v bocích se dítě při chůzi dostává níže, a připravuje tak děložní hrdlo na porod. Chůze také pomáhá porodu postupovat v případě, že jste již pocítila kontrakce.

Jak vyvolat porod Chuze
Jak vyvolat porod – Chůze

Ostružiník maliník čaj

Ačkoli účinnost této metody, jak vyvolat porod, nepotvrdil žádný výzkum, u několika těhotných žen se ukázala jako účinná. Důležité je začít pít čaj z ostružiníku maliníku včas, pravidelně a v malém množství. Stačí jeden šálek čaje přibližně od 35. týdne těhotenství. Tato metoda nepomáhá vyvolat porod na poslední chvíli, ale připravuje porodní cesty na rychlejší a méně náročný porod.

Cviky na vyvolání porodu

Cvičení v posledních týdnech těhotenství je nejen účinné pro vyvolání porodu, ale také vás udržuje v kondici. Zde je seznam cviků, které můžete vyzkoušet. Měly byste je však provádět s velkou opatrností.

Cviky na vyvolani porodu
Jak vyvolat porod – Cviky

Správný postoj

Ve stoji netlačte břicho dopředu, ale snažte se zůstat v jedné rovině. Boky by měly být v úrovni kotníků. Tento postoj si můžete nacvičit při stání v obchodě s potravinami nebo v hromadné dopravě.

Cviky s gymnastickým míčem

Sezení a cvičení na gymnastickém míči pomáhá připravit tělo na porod. Zvolte si cviky s rozkročenýma nohama, které pomohou otevřít pánev a zvýšit průtok krve. Na fit míči se můžete houpat, odrážet nebo pomalu kroužit boky.

Cviky na vyvolani porodu s gymnastickym micem
Cviky na vyvolání porodu s gymnastickým míčem

Výpady

Normální výpady otevírají pánev a rozšiřují boky, což podporuje pohyb plodu do vhodné polohy. Tyto cviky byste však v těhotenství měla provádět s velkou opatrností. Začněte tím, že uděláte velký krok vpřed jednou nohou a koleno držte v jedné linii nad kotníkem. Můžete se při tom přidržovat zdi. Druhá noha by měla jít dolů a být rovnoběžně se zemí. Poté se vraťte do původní polohy a opakujte tento cvik s druhou nohou.

Jak urychlit porod, který již probíhá

V těhotenství se můžete obávat, že se do porodnice nedostanete včas. Může se však stát i opak a váš porod může postupovat příliš pomalu. Abyste se vyhnula vyčerpání z dlouhotrvajících kontrakcí, přečtěte si tyto tipy, jak urychlit porod.

Jak urychlit porod

Uklidnění

Úzkost a stres mohou porodní proces zpomalit. Proto je důležité, abyste během kontrakcí zůstala klidná. K tomu vám může pomoci hluboké dýchání, meditace a cvičení.

Pohyb

Pohyb a změna polohy pomáhají dítěti sestoupit do porodních cest. Pokud nejste příliš vyčerpaná, procházejte se nebo se dostaňte do polohy, ve které vám přirozeně pomůže gravitace.

Jak urychlit porod Pohyb
Jak urychlit porod – Pohyb

Pravidelné přestávky na močení

Plný močový měchýř může zabránit sestupu dítěte a zpomalit porod. Proto nezapomínejte často močit. Procházkou na toaletu splníte i další tip na urychlení porodu – pohyb.

Teplá koupel

Teplá voda uvolňuje svaly a zklidňuje tělo. Oba tyto faktory napomáhají rychlejšímu průběhu porodu. Některé porodnice mají k dispozici porodní bazény, v jiných můžete využít sprchu.

Jak urychlit porod Tepla koupel
Jak urychlit porod – Teplá koupel

Jak probíhá vyvolání porodu v nemocnici?

Pokud přenášíte dítě po 42. týdnu těhotenství, lékař vám pravděpodobně navrhne vyvolání porodu. Mezi další důvody pro vyvolání porodu patří infekce v děloze, předčasný odtok plodové vody, pomalý růst plodu nebo zdravotní problémy matky.

Vyvolání porodu probíhá ve dvou fázích. Nejprve je třeba tělo připravit na porod. Tato fáze se nazývá preindukce a zahrnuje techniky, jako je podání prostaglandinů, Hamiltonův hmat nebo balónkový Foleyho katétr. Váš lékař vám navrhne vhodné metody k vyvolání porodu a přípravě na porod.

Jak probiha vyvolani porodu v nemocnici
Jak probíhá vyvolání porodu v nemocnici

Porod lze vyvolat například tak, že se do pochvy nejprve zavedou prostaglandiny ve formě tablet. Poté si vás ponechají v nemocnici na pozorování nebo vás pošlou na noc domů. Pokud po užití této tablety nezačnete rodit, bude vám podána infuze oxytocinu nebo bude protržen plodový vak.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvořte si svůj vysněný domov a žijte v souladu s vesmírem. Inspirujte se, bavte se a tvořte s námi!

Rustikální Styl

Bydlení

přenosné ohniště

Zahrada a balkon

Zdravý životní styl - meditace

Lifestyle a zdraví

Zero Waste uklízení

Rady a tipy

Homespring

Magazín o bydlení a životě

© 2023 Omnipress Magazine