Detail květenství kozlíku lékařského s růžovými a bílými květy na pozadí zelené louky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), též přezdívaný jako kočičí kořen, je v našich končinách dobře známá bylina. Díky svým sedativním účinkům se hojně využívá jako homeopatická alternativa prášků na spaní.

Charakteristika

Kozlík lékařský dorůstá do výšky zhruba dvou metrů, tedy jej v přírodě lze snadno spatřit. Charakteristickým znakem jsou zpeřené listy a hustým květenstvím drobných květů. Jeho nezaměnitelným znakem je zápach. Mnozí lidé jeho zápach přirovnávají k potu nebo zpocené kůži. Kozlík najdete v nížinách a ve vlhkém prostředí. Daří se mu v blízkosti řek a najít ho můžete na bylinných pastvinách.

Kozlík lékařský je bylina, která se využívá již po mnoha staletí. Ve dvanáctém století jej poprvé použila známá bylinářska Hidegarda z Bingenu jako lék na nespavost.

kozlík lékařský
Kozlík lékařský

Kozlík lékařský účinky

Hlavní léčivé složky kozlíka lékařského jsou obsaženy v jeho kořenech. Má blahodárné účinky kvalitu spánku a také napomáhá snadnějšímu usínání, jak již bylo zmíněno. Kromě spánkových benefitů má také uklidňující účinky. Pomáhá při zmírňování stresu a celkové pohodě člověka. V neposlední řadě má také pozitivní vliv na trávení a kardiovaskulární systém. Je dobrým pomocníkem při stavech úzkosti a deprese. Zlepšuje kognitivní funkce a napomáhá správnému fungování paměti.

Ženám napomáhá mírnit bolesti při menstruaci a v neposlední řadě výrazně snižuje riziko epileptických záchvatů u pacientů trpících touto nemocí.

TIP: 7 metod, jak vyvolat menstruaci

Je pravdou, že lidem sice nevoní a určitě to není bylina, se kterou byste si chtěli provonět váš dům. Na naše kočičí mazlíčky má ale podobné účinky jako kočičí šanta. Pokud budete kozlík lékařský pěstovat na zahradě, určitě u něj najdete kočky, silně je totiž přitahuje.

kozlík lékařský květy
Kozlík lékařský

Účinné látky

Kozlík je bohatý na kyseliny, konkrétně na kyselinu valerenovou a valerianol, společně s kyselinou oleanovou, depsidickou kyselinou chlorogenovou. Dále obsahuje alkaloidy chatinin a valerin a luteolinové deriváty.

Kontraindikace

V případě, že trpíte poruchou spánku, nebo kvalita spánku není dobrá a několikrát za noc se budíte, zvažte jeho užívání, nebo nahrazení substitučních léků přírodnější alternativou v podobě čaje, nebo tinktury z kozlíku. Nemá totiž vedlejší účinky jako mají prášky na spaní.

Při nadměrném každodenním používání se ale riziko závislosti na kozlíku zvyšuje. Proto byste měli občas přerušit jeho užívání.

Při nadměrném užívání velikých dávek vzniká také riziko opačného efektu. U některých lidí při užívání velkých dávek může vyvolat pocity nervozity, úzkosti, nebo poruchy spánku. Jako u všech bylin, nebo obecně platí, že vše je potřeba brát rozumně a s mírou. Užívání kozlíku lékařského není výjimkou.

Doporučuje se užívání kozlíku po dobu 4-5 týdnů a následně by měla být pauza 5-7 dnů. Tím se odstraní riziko návykovosti a také se opět zvýší jeho účinek. Maximální doporučená denní dávka kozlíku lékařského by neměla převýšit hranici 15 gramů.

Sbírání a sušení

Tato trvalá bylina roste v nížinách ve vlhkém prostředí a můžete na ni narazit na procházce lesem, či lesní stezkou. Vyhýbat byste se měli sběru bylin u silnic a v obytných oblastech, kde hrozí riziko znečištění.

Neúčinnější částí kozlíku lékařského je jeho oddenek a kořen. V nich se ukrývají kyseliny, alkalodidy a další účinné látky. Kořen byliny se sbírá na podzim. Oddenek můžete sbírat od května do září. Kořen se musí vykopat a důkladně umýt, následně se stříhá na malé kousky a suší. Oddenek stačí důkladně umýt a nakrájet na malé kousky, které se následně suší. Společně s kořenem se poté používají k přípravě čaje, nebo odvaru.

Pokud vám kozlík roste na zahradě, před sklizní ho pár dní, až týden nezalévejte. Koncentrace účinných látek v kořenu se znásobí.

Jeho charakteristická vůně naštěstí zmizí po usušení a přípravě čaje nebo tinktury.

Kozlík lékařský tinktura
Kozlík lékařský – Příprava odvaru

Příprava odvaru

Příprava je snadná a nevyžaduje žádné zdlouhavé přípravy. Sušený oddenek, nebo kořen stačí zalít horkou, ne však vařící vodou a nechat louhovat v zakrytém hrníčku po dobu 10 minut. Poté je připraven k okamžité konzumaci. Takto připravený odvar je vhodný k užívání při problémech se spánkem.

Připravený odvar je vhodný pít také na uklidnění. Nejlépe ale účinkuje společně s dalšími bylinami jako směs. Ke kozlíku přidejte pár lístků máty peprné, oranžovníku a vachty trojlisté. Takto připravena směs se hodí jako prevence nebo první pomoc na uklidnění nervového vypětí.

Kozlík lékařský tinktura

Tinktura je dalším oblíbeným způsobem užívání kozlíku. Na její přípravu budete potřebovat 40% alkohol, nejlépe se na to hodí vodka, nebo slivovice. Naplňte láhev z poloviny sušenými kořeny, nebo oddenky a zalijte alkoholem. Poté připravenou tinkturu odložte na tmavé a chladné místo a nechte louhovat zhruba dva týdny s občasným potřepáním. Po dvou týdnech je tinktura připravena k užívání dvakrát denně 10 kapek.

Tinktura se užívá v případě nespavosti, při bolestech hlavy, až migrénách, stavech úzkosti, nebo žaludečních problémech.

Kozlík lékařský tinktura

Foto: shutterstock.com / zdroj: manutea.cz/blendea.cz/ wikipedie.org

Reklama